Bielizna

Co symbolizują różne kolory podwiązek?

Na ogół o przeznaczeniu podwiązki najwięcej mówi jej kolor. Może być on klasycznie biały, ale też i czerwony, a nawet niebieski czy… zielony. Co dokładnie symbolizują zatem te barwy? W jakich konkretnie okolicznościach warto zdecydować się na każdą z nich?

Biel

Raczej nikomu nie trzeba mówić o tym, że ta barwa jest wybierana niemalże wyłącznie przez panny młode. Czasami bywa też zastępowana przypominającymi ją, równie jasnymi odcieniami, czyli np. ecru bądź klasycznym beżem. W stylizacjach ślubnych podwiązka ma być bowiem symbolem czystości i niewinności. Z tego właśnie względu powinna być biała, choć ostatnio kobiety coraz częściej odważnie odchodzą od tej tradycji i chętnie wybierają dla siebie zupełnie inne, totalnie nieoczywiste barwy.

Czerwień

Drugi popularny kolor dla podwiązek, który ma już zupełnie inne przeznaczenie. Raczej nie jest wybierany przez panny młode, ale za to stał się totalnym ulubieńcem wszystkich licealistek przygotowujących się do egzaminu maturalnego. Czerwona podwiązka to must have każdej studniówkowej stylizacji. Tak jak ta biała jest symbolem czystości, tak ta czerwona jest talizmanem mającym zapewnić młodym dziewczynom powodzenie i szczęście w trakcie pisania egzaminów. Dzięki niej maturzystki mają osiągać jeszcze lepsze wyniki. Według polskich przesądów podobną moc gwarantuje czerwona bielizna założona już w dniu pisania egzaminów.

Błękit

Kolejny kolor zarezerwowany niemalże wyłącznie dla panien młodych. Nie jest może aż tak oczywistym wyborem jak biel, ale może to i dobrze, bo usatysfakcjonuje on te kobiety, które lubią się wyróżniać, a jednocześnie nie chcą przeciwstawiać się tradycji. A polska tradycja ślubna wyraźnie mówi o tym, że panna młoda, która chce wejść w szczęśliwe małżeństwo, w dniu ślubu musi mieć na sobie przynajmniej jeden element w kolorze niebieskim. Błękitny talizman ma gwarantować wierność partnera, a także i zadowolenie z potomków. Oczywiście nie musi on występować akurat na podwiązce, ale warto nad tym rozwiązaniem pomyśleć. Podwiązka nie jest przecież widoczna dla osób z zewnątrz, dzięki czemu nawet ta niebieska nie będzie kontrastować z białą suknią.

Pozostałe warianty

Nie jest jednak wcale powiedziane, że podwiązki (kliknij) koniecznie muszą być wyłącznie białe, czerwone lub niebieskie. W tym momencie występują one także w licznych innych odcieniach. Bywają kremowe, różowe, srebrne oraz złote. Nie są już noszone wyłącznie na ślubach, weselach czy imprezach studniówkowych. Niektóre kobiety zakładają je na różne inne imprezy albo i na randki.